Święty Patryk w Dublinie

Scenariusz tego wyjazdu nakreślił się dzięki, a może właściwie przez, taniego operatora latającego z Modlina. Odwołane loty do Gdańska i Wrocławia zaowocowały rekompensatą 40€ za wykupiony odcinek. W konsekwencji tego otrzymaliśmy sporą zniżkę na kolejny lot. Chwilę zajęło nam wymyślenie kierunku i daty podróży, ale ostatecznie padło na Dublin i to w najważniejsze święto Irlandii – Św. Patryka.

Noclegi i Transport

Na prawie pół roku przed wylotem noclegi na Airbnb (100zł zniżki na pierwszą rezerwację, po zarejestrowaniu się przez ten link) prezentowały się dobrze. Nie zrobiliśmy niestety rezerwacji co było może błędem, ale może też i szczęściem, ponieważ z właścicielami miejsc noclegowych z tego serwisu bywa rożnie. Mogło się okazać, że bez żadnej wymówki odwołają nam nocleg kilka dni przed wyjazdem i byłby problem. Sporo lokali na ten świąteczny termin zmieniło swoje podstawowe cenniki o kilka razy w górę. Świetne miejsce udało nam się znaleźć pod koniec stycznia na bookingu (50zł zniżki przy rezerwacji przez ten link). Nie było to centrum miasta, ale była to faktycznie okazja. Dodatkowo, z racji tego, że nocleg zarezerwowaliśmy na kampusie Uniwersytetu św. Patryka nadarzyła się sposobność, żeby zobaczyć coś więcej niż tylko sam Dublin.

Wskazówka: jeśli planujecie przyjazd na święto św. Patryka to ceny noclegów znacząco skaczą w górę, a i z ich dostępnością z dnia na dzień coraz gorzej, lepiej więc zrobić rezerwację wcześniej, jeśli macie taką możliwość! 😉

My lecieliśmy w 4 osoby, więc idealnym środkiem transportu z lotniska do naszej miejscowości – Maynooth – i na wycieczki po okolicy był samochód. Co się zaś tyczy samego święta to przejazd pociągiem też był szybki i całkiem niedrogi – 8,80 € w dwie strony relacji Maynooth – Dublin (około 25 km).

 

 

Pogoda i Atrakcje

Prognozy pogody z początku były przychylne spacerom, z czasem jednak okazało się, że akurat na ten weekend nad Europę nadciągnął zimny front. W Polsce spadł śnieg i mieliśmy szczęście, że udało nam się dojechać na lotnisko na czas. Jak się miało okazać, w Irlandii pogoda też nie rozpieszczała i  zaskoczyła ujemnymi temperaturami.

 

17 marca w sobotę w samo południe zaplanowana była parada, która szła przez całe miasto. W paradzie szły różnego rodzaju ugrupowania, szkoły, firmy, trupy teatralne czy tancerze. Byłoby dużo przyjemniej gdyby akurat tego dnia nie nastąpiło załamanie pogody, porywisty wiatr nie pozwolił nam niestety na długie oglądanie tańczących elfów 🙂 Skorzystaliśmy wówczas z tej chwili (kiedy jeszcze wszyscy oglądali kończącą się paradę) i zasiedliśmy w przytulnym pubie, żeby jak prawdziwi Irlandczycy napić się kultowego Guinnessa. Ledwo piwa zostały podane, tysiące zielonych ludzi zaczęło wpływać do baru – dodatkowo tego dnia odbywał się ważny mecz w rugby (Irlandia vs. Anglia), więc dużo Irlandczyków chciało zasiąść w restauracji/barze i oglądać mecz.

 

 

Kolor dnia – zieleń

Dzień świętego Patryka to dla Irlandczyków dzień wielkiej imprezy. Tego dnia, ważnym jest, żeby pamiętać o zielonym atrybucie stroju. Idąc ulicami Dublina spotkać można dosłownie dziesiątki sklepów, które oferują za parę euro, różnego rodzaju zielone gadżety. Czapki, brody sławetnego Leprechaun’a, buty, szaliki, skarpetki, przypinki a nawet garnitury – wszystko zielone albo pokryte koniczynami 🙂

 

 

Przylądek Howth

Zielona Irlandia dnia kolejnego nie już taka zielona. Śnieg, który zasypał pół Europy dotarł też do ojczyzny Oscara Wilde’a. Wszystko w okolicy było białe. Mimo niecodziennej dla Irlandii pogody, na niedzielę, mieliśmy zaplanowaną wycieczkę na przylądek Howth. Widoki, przez białą pokrywę, były zgoła inne od przewidywanych. Zamiast sielskich zielonych pagórków i słońca, mieliśmy porywisty wiatr i lodową krainę 🙂

 

 

Ceny i podliczenie kosztów:

  • Noclegi 775zł/2os/2noce
  • Samochód 106€ + paliwo 14,50€ (2 doby)
  • Piwo: w pubie 5-5,50€, w sklepie w supermarkecie 1-2€
  • Burger z frytkami 13-15€
  • potrawy z restauracji Abbey Tavern na Howth 16,50€
  • Bilet na pociąg w dwie strony Maynooth – Dublin 8,80€

Data podróży: 16-18.03.2018

M. i K.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s